JAK TOWARZYSZYĆ INNYM I SIĘ NIE WYPALIĆ?
Zapraszamy Asystentów oraz Wolontariuszy Bazy Wolontariatu Powiatu Piaseczyńskiego do udziału w spotkaniu o pomaganiu.
Spotkanie odbędzie się 22 września (piątek) w godzinach 15:00-18:00 w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Piasecznie, przy ul. Chyliczkowskiej 14.
O czym jest to spotkanie i dlaczego warto w nim uczestniczyć?
Dzięki wolontariuszom, asystentom osobistym osób z niepełnosprawnościami, osobom wspierającym seniorów i ludzi w różnych życiowych kryzysach wielu otrzymuje niezbędną pomoc i może lepiej radzić sobie z trudnościami, jakie ich spotykają. Takie towarzyszenie innym w ich wyzwaniach to doskonały sposób na lepsze poznanie siebie, rozwój i nabycie nowych umiejętności. Jest to również praca, która wymaga dużo samodyscypliny, zaangażowania i umiejętności radzenia sobie z ogromnym obciążeniem psychicznym – warto zatem wiedzieć, jak dbać o siebie, aby móc nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują. Celem spotkania jest wsparcie Uczestników i Uczestniczek w procesie świadomego dbania o siebie i swój dobrostan.
Uczestnicy spotkania zostaną zaproszeni do przyjrzenia się swojej motywacji do pomagania innym – tak, by odkryć jakie ich cechy i umiejętności mogą być przydatne w takiej pracy, a co może stanowić potencjalne obszary obciążenia emocjonalnego.
Uczestnicy będą również mogli dowiedzieć się, o co warto zadbać w asertywnym kontakcie z osobami potrzebującymi wsparcia, tak by szukać balansu między spełnianiem oczekiwań a realnymi możliwościami swojej roli.
Podczas spotkania poruszymy też kwestię dbania o siebie i swoje zasoby – jak sobie radzić (zarówno interwencyjnie jaki i długofalowo) kiedy doświadczamy w kontakcie z innymi trudnych, intensywnych emocji związanych z utratą zdrowia, sprawności czy nieoczekiwanym kryzysem. Zastanowimy się w jaki sposób możemy świadomie odbudowywać swoje fizyczne i emocjonalne zasoby, by przeciwdziałać wypaleniu aktywistycznemu.
Uczestnictwo w spotkaniu będzie również przestrzenią do wzajemnego poznania się Uczestników i Uczestniczek, nawiązania znajomości oraz poznania swoich doświadczeń i spostrzeżeń dotyczących angażowania się w pomaganie innym.
Proponowane zagadnienia do poruszenia podczas spotkania:
– Autoportret „pomagacza” – co jest dla mnie ważne w pomaganiu innym?
– O co warto zadbać w kontakcie z osobą potrzebującą wsparcia – jak towarzyszyć, by budować poczucie zrozumienia i bezpieczeństwa? Czym może być taki kontakt, a czym nigdy nie będzie?
– Zmęczenie współczuciem – jak dbać o siebie i swoje emocje?
– Przeciwdziałanie wypaleniu – narzędzia osobistej regeneracji.
Jakie metody aktywnego uczenia się zostaną wykorzystane?
Wykład interaktywny, dyskusja, praca w małych grupach.
Czas trwania spotkania
3h
Kto prowadzi spotkanie?
Kamila Kamińska – psycholog, interwent kryzysowy. Na co dzień pracuje jako psycholog i interwent kryzysowy, wspierając osoby doświadczające kryzysów i trudności emocjonalnych. Prowadzi warsztaty dla liderów zespołów i managerów z zakresu zarządzania zdrowiem psychicznym w organizacji. Jest również wykładowcą akademickim w obszarze psychologii i zarządzania. Pomaga swoim klientom w lepszym zrozumieniu siebie oraz swoich mechanizmów zachowania, co przekłada się na podnoszenie jakości codziennego życia.